Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

CENTRUM WSPARCIA dla osób w kryzysie

Utworzono dnia 15.11.2018
Czcionka:

POMOC DLA OSÓB W KRYZYSIE

 

„CENTRUM WSPARCIA” – zadanie realizowane przez Fundację ITAKA na zlecenie Ministerstwa Zdrowia, finansowane ze środków Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020 to:

Całodobowa pomoc i wsparcie telefoniczne dyżurnych ekspertów: psychologów, psychiatrów i pracowników socjalnych dla osób znajdujących się w stanie kryzysu psychicznego z powodu np. utraty pracy, rozwodu, śmierci lub zaginięcia bliskiej osoby, oraz zapobieganie depresji, samobójstwom i innym zachowaniem autodestrukcyjnym.

Czas realizacji zadania: 1.X.2017r. – 31.12.2020r.

W ramach Centrum Wsparcia udzielana jest całodobowa pomoc poprzez telefon, czat i email.

CENTRUM WSPARCIA DZIAŁA 24 GODZINY NA DOBĘ 7 DNI W TYGODNIU

W Centrum dyżurują psychologowie gotowi do wysłuchania, zrozumienia i akceptacji, którzy pomagają także w znalezieniu odpowiednich placówek specjalistycznych w danym regionie, gdzie można otrzymać bezpośrednią pomoc.

W wyznaczonych godzinach w Centrum pełnią dyżury także specjaliści: lekarze psychiatrzy, prawnicy oraz pracownicy socjalni. Informacja na temat dyżurów dostępna jest na stronie www.liniawsparcia.pl

W ramach Centrum Wsparcia Fundacja ITAKA prowadzi:

  • Telefoniczne Centrum Wsparcia 800 70 2222

Bezpłatną linię, która działa 24 godziny na dobę przez 7 dni w   tygodniu

Na stronie dostępna jest także aplikacja mobilna z bazą teleadresową instytucji pomocowych, która pomaga osobom poszukującym pomocy samodzielnie uzyskać potrzebne i informacje w sposób szybszy i prostszy.

Kryzys psychiczny (znany także jako kryzys emocjonalny lub załamanie nerwowe) to ostre, przejściowe zakłócenie równowagi psychicznej. Może dojść do niego pod wpływem stresujących sytuacji i wydarzeń, które powodują zazwyczaj zakłócenie normalnego trybu życia, konieczność podjęcia radykalnych działań i trudnych wyborów lub całkowitej zmiany sposobu myślenia.

Jak wskazuje Fundacja "Itaka", kryzys może zostać wywołany m.in. nieoczekiwanymi, nagłymi doświadczeniami jak choroba, wypadek, rozstanie, śmierć bliskiej osoby, przemoc itp. Osoby dotknięte kryzysem zaczynają odczuwać wiele trudnych i nowych emocji: smutek, lęk, bezradność, poczucie zagrożenia, poczucie winy itp. Emocje te powodują, że doświadczające ich osoby przestają radzić sobie ze swoim życiem: rodzinnym, zawodowym i społecznym. Poradzenie sobie z rozwiązaniem problemu wydaje się być dla nich działaniem przekraczającym ich możliwości i umiejętności. Nie są w stanie podejmować wyzwań i decyzji, których oczekuje od nich otoczenie, co może spowodować dodatkową frustrację i zaostrzać przebieg kryzysu.

Nieleczony kryzys psychiczny może przerodzić się w depresję. Bliscy osoby doświadczającej kryzysu psychicznego powinny zwrócić uwagę na nagłe zmiany w jej sposobie życia (np. czy nie stała się obojętna na otoczenie, nie straciła chęci do życia, nie doświadcza wahania nastrojów) oraz zmiany w dotychczasowym sposobie funkcjonowania (np. brak apetytu, brak motywacji do działania).

Osobie będącej w stanie kryzysu psychicznego należy zapewnić pomoc psychologiczną i psychiatryczną.

 

 

Zegar

Kalendarium

Czerwiec 2019
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 36

W poprzednim tygodniu: 79

W tym miesiącu: 310

W poprzednim miesiącu: 533

Wszystkich: 17830